Дані про медичних працівників закладів охорони здоров’я

1. Коротка довідка

Критерій Характеристика
Нормативно-правові акти, які визначають створення, збір, зберігання, використання й поширення даних Наказ МОЗ України «Про формування автоматизованої бази даних медичних, фармацевтичних та науково-педагогічних працівників сфери управління МОЗ України» від 19.12.2006 № 842, Наказ МОЗ України «Про затвердження форм звітності з питань охорони здоров'я та інструкцій щодо їхнього заповнення» від 10.07.2007 № 378
Інформація, що створюється, збирається, зберігається й поширюється Інформація про медичних працівників зберігається в особових справах, програмному забезпеченні для обліку кадрів та медичних інформаційних системах.
Способи оновлення Зміни внутрішньоорганізаційної структури, кадрові зміни, актуалізація даних.
Частота оновлення інформації Позапланово (протягом трьох робочих днів з моменту внесення змін)
Тип даних Структуровані
Формати файлів XLSX, ODS, CSV, можливі інші формати структурованих даних

2. Огляд нормативно-правової бази

Облік медичних працівників закладів охорони здоров’я ведеться відповідно до трудового законодавства й інструкцій з діловодства у закладах охорони здоров’я. Наказом МОЗу від 19.12.2006 № 842 затверджене Положення про автоматизовану базу даних медичних, фармацевтичних та науково-педагогічних працівників сфери управління МОЗ України. Перелік відомостей, які вносяться до бази, визначені пунктом 7 Положення.

Заклади охорони здоров’я подають річну звітність про медичні кадри відповідно до форми № 17 "Звіт про медичні кадри за 20__ рік". Зразок форми та інструкція щодо її заповнення затверджені Наказом МОЗ України від 10.07.2007 № 378.

3. Підготовка даних та структура набору

3.1. Оприлюднення даних з медичних інформаційних систем

Дані про медичних працівників вносяться до медичних інформаційних систем, які використовують заклади охорони здоров’я. Необхідно враховувати, що інформація на веб-сторінках сервісів не є машиночитаною. Тому оприлюднення посилання на систему в якості набору не допускається. Також не відповідає принципам відкритих даних публікація агрегованих (зведених) даних, наприклад, загальної кількості медичних працівників.

Відповідальним особам недоцільно збирати інформацію про медичних працівників вручну з веб-сервісів. Це призводить до дублювання даних і неефективного використання робочого часу. Натомість, краще налаштувати експорт даних у відкритих машиночитаних форматах (CSV, JSON, XML), форматах електронних таблиць (XLS, XLSX, ODS) або залучити розробників для створення відкритого інтерфейсу прикладного програмування (server-side web API). Вимоги щодо можливості експорту або наявності відкритого API мають бути включені у специфікації, технічні завдання та інші документи, які використовуються під час упровадження електронних сервісів.

Для забезпечення повноти даних, необхідно включити в набір всі атрибути, що визначені в Таблиці 1 (ПІБ, стать, посада, освітній рівень, спеціальність, кваліфікаційна категорія, стаж, службові контакти, інформація про прийом).

3.2. Оприлюднення даних у формі таблиць

Якщо заклад охорони здоров’я систематизує дані про медичних працівників у таблицях, необхідно скористатися структурою таблиці Personnel.

Інформація про ресурс
Назва ресурсу Personnel
Що є одним записом в таблиці (рядком) Дані про одного медичного працівника
Спосіб оновлення Розміщення нової версії ресурсу
Прикріплені файли
Шаблон таблиці Personnel.xlsx
Приклад таблиці Example.xlsx
Структура (XLSX, CSV, JSON) Structure.xlsx, Structure.csv, Structure.json

Зверніть увагу! Набір необхідно готувати й вести в електронних таблицях Microsoft Excel, LibreOffice Calc або Google Таблицях. Для оприлюднення набору використовуються формати XLSX, ODS, CSV. На портал достатньо завантажити XLSX або ODS книгу, що містить один аркуш. За таких умов ресурс потрапить у базу даних порталу (сховище даних) і його CSV-версія згенерується автоматично. Також дані будуть доступними в форматі JSON через API порталу.

Таблиця 1 — Структура таблиці (ресурсу) Personnel

Назва колонки (name) Заголовок колонки (title) Опис значень (description) Тип даних (datatype) Вимога заповнення (required)
identifier Ідентифікатор Ідентифікатором працівника може бути номер особової справи або будь-яка інша довільна комбінація літер та чисел. Наприклад: ДІ-001. Ідентифікатором НЕ можуть бути персональні дані: дата народження, РНОКПП тощо. Текст (string) Істина (true)
name Прізвище, ім’я, по батькові Прізвище, ім’я, по батькові працівника. Наприклад: Ковальчук Андрій Іванович. Текст (string) Істина (true)
gender Стать Стать зазначається цифрами відповідно до стандарту ISO/IEC 5218:2004: 0 — невідомо, 1 — чоловік, 2 — жінка, 9 — не застосовується. Наприклад: 2. Текст (string) Істина (true)
postPrefLabel Посада Повна назва посади відповідно до штатного розпису або іншого офіційного документа. Наприклад: Лікар-педіатр. Текст (string) Істина (true)
orgIdentifier Ідентифікатор закладу Код ЄДРПОУ закладу охорони здоров’я. Наприклад: 01234567. Текст (string) Істина (true)
orgPrefLabel Назва закладу Повна назва закладу охорони здоров’я відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань.

Наприклад: Кременчуцька дитяча поліклініка №3

Текст (string) Істина (true)
educationDegree Освітній рівень Освітній рівень працівника. Наприклад: магістр. Текст (string) Істина (true)
educationProfession Спеціальність Спеціальність медичного працівника. Наприклад: Педіатрія. Текст (string) Істина (true)
qualificationCategory Кваліфікаційна категорія Звання лікаря-спеціаліста або кваліфікаційна категорія. Наприклад: Вища категорія. Текст (string) Хибність (false)
experienceDuarationInYears Стаж Стаж медичного працівника (кількість повних років). Наприклад: 17. Ціле число (integer) Істина (true)
homepage Веб-сторінка Посилання на веб-сторінку працівника на сайті закладу або веб-сервіс з можливістю запису (URL). Посилання має починатися з http:// або https://. Наприклад: https://www.example.gov.ua/head/. Посилання (anyURI) Хибність (false)
mbox Службова електронна пошта Адреса службової електронної пошти. Наприклад: contact@example.gov.ua. Текст (string) Хибність (false)
phone Службовий телефон Номер телефону має починатися з +380, включати код населеного пункту або оператора та телефонний номер (12 цифр, без пробілів і дужок). Наприклад: +380123456789. У електронних таблицях допускається написання коду країни 380 або використання комбінації ‘+ (апостроф та плюс). У випадку кількох номерів телефону розділити значення комою. Текст (string) Хибність (false)
openingHours Графік прийому Дні тижня позначаються комбінаціями літер: Пн, Вт, Ср, Чт, Пт, Сб, Нд, години — цифрами у 24-годинному форматі — ГГ:ХХ. Для графіка з понеділка до п’ятниці, з 9:00 до 17:00 запис в таблиці матиме вигляд — Пн-Пт 09:00-17:00. Коли потрібно позначити інтервал днів (з понеділка до п’ятниці), використовується дефіс, коли окремі дні (понеділок та п’ятниця) — кома. Наприклад, графік прийому в понеділок і п’ятницю з 09:00-17:00 матиме такий вигляд: Пн,Пт 09:00-17:00. Якщо графік змінюється протягом тижня, різні режими прийому необхідно записати через кому. Наприклад: Пн-Чт 08:00-17:20, Пт 08:00-16:00. Текст (string) Істина (true)
availabilityRestriction Уточнення графіку прийому Уточнення щодо обідньої перерви, днів, коли графік діє та ін. Наприклад: Перерва на обід — 12:00-13:00; Прийом не відбувається у державні вихідні дні. Текст (string) Хибність (false)
roomNumber Номер кабінету Номер кабінету, де відбувається прийом. Наприклад: 205. Текст (string) Істина (true)

4. Оформлення паспортів наборів та ресурсів

Зверніть увагу! Назва набору має відповідати Переліку, затвердженому Постановою КМУ № 835 (зі змінами). Також вона може включати назву розпорядника або населеного пункту, з яким пов'язані дані. Це полегшує пошук набору в пошукових системах.

Таблиця 2 — Приклад паспорта набору даних на data.gov.ua

Назва поля Приклад заповнення
Назва набору Дані про медичних працівників закладів охорони здоров’я
Відомості про мову інформації, яка міститься у наборі Українська
Частота оновлення Позапланово (протягом трьох робочих днів з моменту внесення змін)
Опис Набір містить дані про посади, освіту, кваліфікацію, контакти, прийняття на роботу медичних працівників закладів охорони здоров’я міста Херсона.
Підстава та призначення збору інформації Наказ МОЗ України «Про формування автоматизованої бази даних медичних, фармацевтичних та науково-педагогічних працівників сфери управління МОЗ України» від 19.12.2006 № 842, Наказ МОЗ України «Про затвердження форм звітності з питань охорони здоров'я та інструкцій щодо їхнього заповнення» від 10.07.2007 № 378
Ключові слова поліклініка, лікарня, диспансер, медицина, лікар, працівник, терапевт, педіатр, сімейний лікар, охорона здоров’я, медичні працівники
Відповідальна особа Симоненко Олена Петрівна
Адреса електронної пошти відповідальної особи o.symonenko@example.gov.ua

Таблиця 3 — Приклад паспорта ресурсу Personnel

Назва поля Приклад заповнення
Назва ресурсу Personnel.xlsx
Опис Таблиця містить прізвище, ім’я, по батькові, стать, посаду медичних працівників, інформацію про освіту (освітній рівень, спеціальність), кваліфікацію, контактні дані (веб-сторінка, електронна пошта, службовий телефон). Кожним записом у таблиці є один медичний працівник.
Формат XLSX