Дані про споживання комунальних ресурсів (електроенергія, теплова енергія, природний газ, тверде паливо, холодна та гаряча вода) комунальними підприємствами, установами (закладами) та організаціями

1. Коротка довідка

Критерій Характеристика
Нормативно-правові акти, які визначають створення, збір, зберігання, використання й поширення даних Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закон України «Про енергетичну ефективність будівель» від 22.06.2017 № 2118-VIII, Закон України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 № 74/94-ВР, нормативно-правові акти органів місцевого самоврядування.
Інформація, що створюється, збирається, зберігається й поширюється Відомості про споживання комунальних послуг фіксуються в програмному забезпеченні для енергомоніторингу. Також показники можуть систематизуватися у журналах/таблицях з метою обліку.
Способи оновлення Зняття показників лічильників, актуалізація даних.
Частота оновлення інформації Щодня, щотижня, щомісяця або рідше (залежно від прийнятої частоти енергомоніторингу)
Тип даних Структуровані
Формати файлів JSON, XML, CSV, XLSX, ODS, можливі інші формати структурованих даних

2. Огляд нормативно-правової бази

Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування здійснюють управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, об’єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, які належать територіальним громадам або передані їм. До їх повноважень також належить встановлення нормативів (норм) споживання комунальних послуг (стаття 30).

Закон України «Про енергетичну ефективність будівель» передбачає впровадження автоматизованих систем моніторингу й управління інженерними системами задля підвищення рівня енергетичної ефективності будівель. В Україні затверджений ДСТУ ISO 50001:2014 «Енергозбереження. Системи енергетичного менеджменту. Вимоги та настанова щодо використання (ISO 50001:2011, IDT)».

Органи місцевого самоврядування можуть затверджувати власну нормативну базу для здійснення енергомоніторингу й енергоменеджменту, наприклад, Рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від № 997 24 листопада 2017, Рішення Виконавчого комітету Білоцерківської міської ради від № 309 від 12 вересня 2017 року.

3. Підготовка даних та структура набору

3.1. Оприлюднення даних систем енергомоніторингу

На ринку існує низка рішень програмного забезпечення для здійснення енергомоніторингу: Інформаційна система енергомоніторингу, uMuni, Енергоплан. Дані з цих та аналогічних систем необхідно оприлюднювати шляхом експорту у відкритих машиночитаних форматах (CSV, JSON, XML) або через відкритий інтерфейс прикладного програмування (server-side web API). Вимоги щодо можливості експорту або наявності відкритого API мають бути включені у специфікації, технічні завдання та інші документи, які використовуються під час впровадження електронних сервісів.

Набір має включати відомості щодо кожного зняття показників лічильника, а також довідники організацій, будівель, що підключені до системи. Дані можуть бути представленими у форматі ієрархічних файлів (JSON, XML) або плоских таблиць (CSV, XLS, XLSX, ODS). Для забезпечення повноти даних, необхідно включити в структуру набору всі атрибути (поля), передбачені Таблицею 1.

Не рекомендованим є оприлюднення агрегованих (зведених) даних (наприклад, сумарних показників споживання ресурсів всіма закладами), графічних звітів, що включають діаграми споживання та інші типи візуалізацій.

3.2. Підготовка даних у таблицях

У випадку, якщо спеціалізоване програмне забезпечення не запроваджене, рекомендовано використовувати структуру таблиці Resources.

Інформація про ресурс
Назва ресурсу Resources
Що є одним записом в таблиці (рядком) Одне зняття показника лічильника. У випадку, якщо існує декілька тарифів, інформація про споживання ресурсу за кожним тарифом подається в окремих рядках.
Спосіб оновлення Розміщення нової версії ресурсу, можливе створення нового ресурсу щомісяця, щокварталу, щороку
Прикріплені файли
Шаблон таблиці Resources.xlsx
Приклад таблиці Example.xlsx
Структура (XLSX, CSV, JSON) Structure.xlsx, Structure.csv, Structure.json

Зверніть увагу! Набір необхідно готувати й вести в електронних таблицях Microsoft Excel, LibreOffice Calc або Google Таблицях. Для оприлюднення набору використовуються формати XLSX, ODS, CSV. На портал достатньо завантажити XLSX або ODS книгу, що містить один аркуш. За таких умов ресурс потрапить у базу даних порталу (сховище даних) і його CSV-версія згенерується автоматично. Також дані будуть доступними в форматі JSON через API порталу.

Таблиця 1 — Структура таблиці Resources

Назва колонки (name) Заголовок колонки (title) Опис значень (description) Тип даних (datatype) Вимога заповнення (required)
id Ідентифікатор показника Порядковий номер або будь-який інший ідентифікатор показника. Наприклад: 5. Текст (string) Істина (true)
date Дата зняття показника Дата зняття показника у форматі ISO 8601 (рррр-мм-дд). Наприклад: 2018-07-06. Дата (date) Істина (true)
organizationName Назва закладу Повна назва закладу відповідно до Єдиного державного реєстра юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань (ЄДР). Наприклад: Київський міський пологовий будинок. Текст (string) Істина (true)
organizationID Ідентифікатор закладу Код ЄДРПОУ закладу. Наприклад: 01234567. Текст (string) Істина (true)
providerName Назва постачальника Повна назва постачальника послуг відповідно до ЄДР. Наприклад: ПАТ «Київтеплоенерго». Текст (string) Істина (true)
providerID Ідентифікатор постачальника Код ЄДРПОУ постачальника послуг. Наприклад: 01234567. Текст (string) Істина (true)
meterNumber Ідентифікатор лічильника Заводський номер лічильника або будь-який його ідентифікатор. Наприклад: ЛВ-210/654. Текст (string) Істина (true)
type Тип послуги Тип комунальної послуги. Наприклад: Централізоване водопостачання. Текст (string) Істина (true)
quantity Показник Показники лічильника або обсяг твердого палива. Наприклад: 100. Десяткові значення відділяються крапкою або комою. Потрібно дотримуватися одного розділювача для всієї таблиці. Десятковий дріб (decimal) Істина (true)
unitName Одиниця виміру Назва одиниці виміру показника. Наприклад: кубічний метр. Текст (string) Істина (true)

4. Оформлення паспортів наборів та ресурсів

Зверніть увагу! Назва набору має відповідати Переліку, затвердженому Постановою КМУ № 835 (зі змінами). Також вона може включати назву розпорядника або населеного пункту, з яким пов'язані дані. Це полегшує пошук набору в пошукових системах.

Таблиця 2 — Приклад паспорта набору даних на data.gov.ua

Назва поля Приклад заповнення
Назва набору Інформація про споживання комунальних ресурсів комунальними підприємствами, установами (закладами) та організаціями Миколаївської міської ради
Відомості про мову інформації, яка міститься у наборі Українська
Частота оновлення Щотижня
Опис Набір містить інформацію про споживання комунальних ресурсів комунальними підприємствами, установами (закладами) та організаціями Миколаївської міської ради. Зокрема дані про заклади, постачальників, види послуг, показники лічильників, дати їх фіксації та інше.
Підстава та призначення збору інформації Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закон України «Про енергозбереження» від 01.07.1994 № 74/94-ВР, Рішення Виконавчого комітету Миколаївської міської ради «Про запровадження системи енергоменеджменту та енергомоніторингу в бюджетній сфері м. Миколаєва» від № 997 від 24 листопада 2017 року.
Ключові слова ЖКП, споживання, ресурси, енергоефективність, енергомоніторинг, електроенергія, водопостачання, водовідведення, опалення, теплопостачання, теплова енергія, природний газ, тверде паливо, холодна вода, гаряча вода, житлово-комунальні послуги
Відповідальна особа Симоненко Олена Петрівна
Адреса електронної пошти відповідальної особи o.symonenko@example.gov.ua

Таблиця 3 — Приклад паспорта ресурсу Resources

Назва поля Приклад заповнення
Назва ресурсу Resources.xlsx
Опис Таблиця містить дані про зняття показників споживання житлово-комунальних послуг з лічильників. Кожним записом до таблиці є одне зняття показника лічильника.

Для кожного показника вказаний заклад, номер лічильника, вид послуги, постачальник, показник, одиниця виміру, дата фіксації.

Формат XLSX