Дані про черги дітей у дошкільні навчальні заклади

1. Коротка довідка

Критерій Характеристика
Нормативно-правові акти, які визначають створення, збір, зберігання, використання й поширення даних Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III, Постанова КМУ «Про затвердження Положення про дошкільний навчальний заклад» від 12.03.2003 № 305, нормативно-правові акти органів місцевого самоврядування
Інформація, що створюється, збирається, зберігається й поширюється Органи місцевого самоврядування використовують для ведення черги спеціалізовані інформаційні системи або фіксують дані в електронних таблицях.
Способи оновлення Реєстрація в черзі, зняття з черги, зміна реєстраційних даних
Частота оновлення інформації Більш як один раз на день (у разі автоматичного оприлюднення), щотижня (у разі власноручного завантаження даних)
Тип даних Структуровані
Формати файлів XLSX, ODS, CSV, можливі інші формати структурованих даних

2. Огляд нормативно-правової бази

Відповідно до статті 19 Закон України «Про дошкільну освіту» та статті 32 Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» на органи місцевого самоврядування покладена низка обов'язків щодо розвитку мережі закладів дошкільної освіти. Також виконавчі органи місцевих рад здійснюють організацію обліку дітей дошкільного та шкільного віку. Органи місцевого самоврядування можуть упроваджувати власну нормативно-правову базу для ведення черги, наприклад, Рішення Хмельницької міської ради від 27.05.2015 року № 7, Рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 14.03.2013 р. № 534.

3. Підготовка даних та структура набору

3.1. Оприлюднення даних електронних черг

Органи місцевого самоврядування використовують типові (Електронна реєстрація в заклади дошкільної освіти (ІСУО)) або власні платформи для електронної черги у заклади дошкільної освіти (наприклад, Хмельницький, Львів, Вінниця). Необхідно враховувати, що інформація про чергу на веб-сторінці не є машиночитаною. Тому оприлюднення посилання на веб-сервіс в якості набору не допускається. Також не відповідає принципам відкритих даних публікація агрегованих (зведених) даних, наприклад, загальної кількості дітей.

Відповідальним особам недоцільно збирати інформацію про черги вручну з веб-сервісів. Це призводить до дублювання даних і неефективного використання робочого часу. Натомість, краще налаштувати експорт даних у відкритих машиночитаних форматах (CSV, JSON, XML), форматах електронних таблиць (XLS, XLSX, ODS) або залучити розробників для створення інтерфейсу прикладного програмування (server-side web API). Вимоги щодо можливості експорту або наявності відкритого API мають бути включені в специфікації, технічні завдання та інші документи, які використовуються під час упровадження електронних сервісів.

Набір має містити відомості електронної черги, що містяться у відкритому доступі на веб-сервісі. Зокрема, реєстраційний номер та дата заявки, її статус, стать дитини, вікова група (за наявності), інформація про наявність пільг, назва та ідентифікатор закладу дошкільної освіти, рік зарахування та інші атрибути, визначені в Таблиці 1. Дані про прізвище, ім’я, по батькові дитини знеособлюються шляхом виключення або кодування.

3.2. Підготовка даних у таблицях

Якщо черга ведеться у формі таблиці, рекомендовано використовувати структуру ресурсу Line.

Інформація про ресурс
Назва ресурсу Line
Що є одним записом в таблиці (рядком) Одна заява або звернення для постановки в чергу
Спосіб оновлення Розміщення нової версії ресурсу
Прикріплені файли
Шаблон таблиці Line.xlsx
Приклад таблиці Example.xlsx
Структура (XLSX, CSV, JSON) Structure.xlsx, Structure.csv, Structure.json

Зверніть увагу! Набір необхідно готувати й вести в електронних таблицях Microsoft Excel, LibreOffice Calc або Google Таблицях. Для оприлюднення набору використовуються формати XLSX, ODS, CSV. На портал достатньо завантажити XLSX або ODS книгу, що містить один аркуш. За таких умов ресурс потрапить у базу даних порталу (сховище даних) і його CSV-версія згенерується автоматично. Також дані будуть доступними в форматі JSON через API порталу.

Таблиця 1 — Структура таблиці (ресурсу) Line

Назва колонки (name) Заголовок колонки (title) Опис значень (description) Тип даних (datatype) Вимога заповнення (required)
identifier Ідентифікатор Реєстраційний номер або будь-який інший ідентифікатор заявки. Наприклад: 10. Текст (string) Істина (true)
dateReceived Дата подання Дата подання заявки у форматі ISO 8601 (рррр-мм-дд). Наприклад: 2018-06-30. Дата (date) Істина (true)
number Номер у черзі Номер заявки в черзі на отримання місця (ціле число). Наприклад: 19. Ціле число (integer) Істина (true)
gender Стать Стать дитини. Зазначається цифрами відповідно до стандарту ISO/IEC 5218:2004: 0 — невідомо, 1 — чоловік, 2 — жінка, 9 — не застосовується. Наприклад: 2. Ціле число (integer) Істина (true)
ageGroup Вікова група Вікова група відповідного до наявного поділу в закладах. Наприклад: Друга група раннього віку — від 2 до 3 років. Текст (string) Істина (true)
benefitType Наявність пільг Наявність пільг може мати одне зі значень: Так або Ні. Інформація про тип та підставу отримання пільги знеособлюється. Наприклад: Так. Текст (string) Істина (true)
institutionName Назва закладу Назва закладу, куди була подана заявка. Наприклад: Дошкільний навчальний заклад №2 Шевченківського району м. Києва. Текст (string) Істина (true)
institutionIdentifier Ідентифікатор закладу Код ЄДРПОУ закладу. Наприклад: 01234567. Якщо код відсутній, вказати null. Текст (string) Хибність (false)
dateProvided Дата виконання Дата виконання заявки (надання місця) у форматі ISO 8601 (рррр-мм-дд). Наприклад: 2018-06-30. Дата (date) Хибність (false)
status Статус заявки Статус заявки. Наприклад: Чинна, Виконана, Скасована. Розпорядники також можуть використовувати власні статуси. Текст (string) Істина (true)

4. Оформлення паспортів наборів та ресурсів

Зверніть увагу! Назва набору має відповідати Переліку, затвердженому Постановою КМУ № 835 (зі змінами). Також вона може включати назву розпорядника або населеного пункту, з яким пов'язані дані. Це полегшує пошук набору в пошукових системах.

Таблиця 2 — Приклад паспорта набору даних на data.gov.ua

Назва поля Приклад заповнення
Назва набору Дані про черги дітей у дошкільні навчальні заклади міста Вінниці
Відомості про мову інформації, яка міститься у наборі Українська
Частота оновлення Щотижня
Опис Набір містить чергу дітей у заклади дошкільної освіти міста Вінниці. Зокрема, номер, дату заявки, статус її розгляду, відомості про дитину та заклад дошкільної освіти.
Підстава та призначення збору інформації Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР, Закон України «Про дошкільну освіту» від 11.07.2001 № 2628-III, Постанова КМУ від 12.03.2003 № 305, Рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради від 14.03.2013 р. № 534
Ключові слова діти, освіта, черга, дитсадок, заявка, звернення, дитячий садок, дошкільний навчальний заклад, заклад дошкільної освіти
Відповідальна особа Симоненко Олена Петрівна
Адреса електронної пошти відповідальної особи o.symonenko@example.gov.ua

Таблиця 3 — Приклад паспорта ресурсу Line

Назва поля Приклад заповнення
Назва ресурсу Line.xlsx
Опис Таблиця містить номер та дату подання заявки, наявність у неї пільг, дату та статус заявки, назву та ідентифікатор закладу дошкільної освіти. Кожним записом до таблиці є одна заявка для постановки в чергу.
Формат XLSX